информационное агентство

Официально

Пояснювальна записка до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо заборони пропаганди нацизму і фашизму)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту
Напередодні чергових президентських виборів висувається проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо заборони пропаганди нацизму і фашизму)». Законопроект передбачає введення кримінальної відповідальності за пропаганду нацизму і актуальний в сьогоднішній Україні, де ідеологічні спадкоємці нацистських прислужників прагнуть переглянути уроки історії і під приводом цієї ревізії провести реабілітацію нацистів та їх прибічників.

Спроба позиціонувати посібників Гітлера (Організації українських націоналістів, Української повстанської армії, 14-ої гренадерської ваффен-дивізії СС «Галичина», батальйонів «Нахтігайль» та «Роланд», Київського куреню, Буковинського куреню, 29-ої гренадерської ваффен-дивізії СС «РОНА») на території окупованій нацистами України) як національних визволителів України не тільки аморальна, це наруга над історичною пам'яттю нашого народу, це підігріває ксенофобію, міжнаціональну і міжкультурну ворожнечу.

У міжнародній законодавчій практиці з цього питання є рішення Нюрнберзького трибуналу, який засудив злочини нацизму і став відправною точкою в розвитку сучасного міжнародного права.
Нюрнберзький трибунал визнав злочинними основні нацистські організації, що були частиною державного механізму воєнних злочинів і злочинів проти миру і людства (СС, Гестапо, керівний склад нацистської партії, СД, уряд, генеральний штаб і вище командування німецьких збройних сил). Визнати злочинний характер організацій необхідно було для того, щоб забезпечити національним судам право притягувати до кримінальної відповідальності окремих осіб за приналежність до організацій, визнаних злочинними.

Тому спроба виправдати і героїзувати формування СС, що набиралися з українських націоналістів суперечить міжнародним правовим нормам, які ґрунтуються на рішеннях Нюрнберзького суду
При розробці пропонованого законопроекту використовувався досвід багатьох західних країн в яких заборонена пропаганда нацизму. Найчастіше це не окремий правовий акт, а цілий комплекс законів, які можна вивчати і трансплантувати в українське законодавство.

Слід особливо відзначити, що антифашистські закони діють в багатьох країнах Європи. Це Австрія, Бельгія, Німеччина, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Польща, Румунія, Словаччина, Франція, Чехія, Швейцарія. Оскільки Україна постраждала від нацизму не менше перелічених країн, прийняття цього закону буде для неї цілком природним.

2.Мета і завдання пропонованого законопроекту

Основна мета законопроекту – запобігання ксенофобії, міжнаціональної і міжкультурної ворожнечі.
Закон має своїм завданням охорону конституційного устрою України, забезпечення миру і громадської злагоди в суспільстві, захист честі, гідності та безпеки громадян від посягань екстремістських угрупувань.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Цей Закон визначає основні засади запобігання та протидії пропаганді нацизму чи фашизму в публічній сферах суспільних відносин в Україні.
В проекті визначені основні терміни, які характеризують поняття «пропаганда нацистської (фашистської) ідеології. Зокрема, нацистка символіка, створення та розповсюдження творів, агітаційних матеріалів апологетичних гітлеризму, спроби виправдання та героїзація формувань СС, що комплектувались із колабораціоністів – посібників гітлерівського режиму.
В проекті закону визначені міри відповідальність (покарання) за пропаганду нацистської (фашистської) ідеології.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Нормативно-правові акти, що дотичні до сфери дії цього законопроекту це: Конституція України, Кримінальний Кодекс України, рішення Нюрбергського трибуналу, відповідні міжнародні конвенції.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту
Практичне застосування положень пропонованого законопроекту після його прийняття не потребує видатків із державного чи місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття
Прийняття законопроекту буде сприяти громадській злагоді в державі, запобігати проявам екстремізму, ксенофобії, міжнаціональній та міжкультурній ворожнечі.

Народні депутати України:

Центр правовой и социальной защиты
ТЕМА ДНЯ
antifashisttm
Антифашист ТВ antifashisttm antifashisttm